Każdy budynek potrzebuje dobrej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, a zwłaszcza opadami atmosferycznymi, działaniem wiatru czy chłodem i zanieczyszczeniami. W tym celu niezbędne jest wykonanie odpowiedniej konstrukcji więźby dachowej dopasowanej do charakteru i sposobu wykorzystywania danego obiektu. Nie obejdzie się też bez właściwie dobranego pokrycia dachowego. W Sulejówku materiały do jego wykonania można znaleźć w ofercie hurtowni dachowej Bauen, która sprzedaje także elementy orynnowania oraz zajmuje się usługami dekarskimi. Rozwiązaniem, po które sięga się często, jest użycie blachy trapezowej. Przyjrzyjmy się jej nieco bliżej.
Co trzeba wiedzieć o blachach trapezowych?
Blachy trapezowe to materiał wykonywany z blachy stalowej, która jest poddawana obróbce w celu uzyskania profilu składającego się z równomiernie rozłożonych przetłoczeń podnoszących jej sztywność przy niezbyt dużej grubości, co pozwala na znaczną redukcję masy bez utraty zdolności do radzenia sobie z obciążeniami w postaci sił zginających i skręcających. Metal jest dodatkowo zabezpieczany przed korozją dzięki powłoce alucynkowej albo cynkowej, przez co dobrze radzi sobie z obecnością wody i wilgoci. Rdzeń stalowy blachy jest także chroniony powłoką z tworzywa sztucznego np. poliuretanu, która gwarantuje zwiększenie wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne oraz chemikalia, a ponadto nadaje atrakcyjny kolor i wycisza materiał. W zależności od zastosowania blachy trapezowe mogą mieć różną geometrię, a także dodatkowe warstwy np. zapobiegające kondensacji pary wodnej.
Gdzie stosuje się blachy trapezowe?
Blachy trapezowe są oferowane w dwóch głównych typach – jako przeznaczone do wykonywania samonośnych pokryć dachowych oraz uniwersalne, nadające się do użytku zarówno jako materiał pokryciowy, jak i osłonowy, a więc służący do wykonywania elewacji, a także produkcji płyt warstwowych. Poza tym rozróżnieniem blacha trapezowa jest dostarczana z różną wysokością przetłoczeń, a także ich geometrią. Blach trapezowych używa się na ogół na budynkach użytkowych, w tym m.in. halach stalowych oraz do wszelkiego rodzaju zadaszeń i wiat, a niekiedy także na obiektach mieszkalnych. Może być przydatna przy wykonywaniu ogrodzeń, a nawet szalunków traconych.