Woda opadowa stanowi poważne zagrożenie dla każdego budynku, ponieważ dostając się do wnętrza, powoduje uszkodzenie jego konstrukcji nośnej oraz niszczy elementy wykończenia i wyposażenia. W grę wchodzi zarówno osłabianie wytrzymałości na obciążenia, jak i zmniejszenie żywotności poszczególnych materiałów oraz tworzenie warunków do rozwoju grzybów i pleśni. Zagrożone jest w takich przypadkach nie tylko drewno, z którego zrobiona jest więźba dachowa, ale także użyty do postawienia ścian beton, cegła i bloczki. Destrukcji może ulec termoizolacja, która po nasiąknięciu wodą często traci swoje właściwości. Kluczem do odpowiedniego zabezpieczenia przed przeciekami będzie właściwe ułożenie pokrycia dachowego. W Sulejówku prace tego rodzaju można zlecić firmie Bauen, zajmującej się sprzedażą materiałów pokryciowych i dekarskich. Przekonajmy się, co warto wiedzieć o hydroizolacji dachu.
Co ma znaczenie przy układaniu pokrycia dachowego?
Zabezpieczenie dachu przed działaniem wody wiąże się zarówno z zastosowaniem odpowiedniej folii wstępnego krycia, jak i właściwym montażem materiału pokryciowego. W zależności od jego rodzaju pełną szczelność można uzyskiwać na różne sposoby. W przypadku pap termozgrzewalnych i gontu bitumicznego w grę będzie wchodziło m.in. właściwe połączenie elementów w wyniku działania podwyższonej temperatury. Przy blachach dachowych liczy się np. użycie dobrych wkrętów farmerskich, których elastyczna podkładka musi mieć pełen kontakt z powierzchnią pokrycia. Układając dachówki, należy zadbać o ich pozycję i ścisłe doleganie do siebie zamków.
Jak ograniczyć ryzyko przecieków?
Warunkiem unikania przecieków będzie również poprawne stosowanie obróbek blacharskich, które muszą być odpowiednio połączone z murem – np. gdy chodzi o zabezpieczanie komina – oraz wchodzić pod pokrycie na właściwą głębokość, co liczy się choćby przy koszu dachowym. Istotne są też prawidłowo założone rynny i kołnierze przy oknach połaciowych.